Україна отримає від Японії розвідувальні супутникові дані, що включають високоточні знімки із супутників SAR (синтетичної апертурної радіолокації). Про це повідомив аналітичний ресурс Deep State з посиланням на видання Intelligence Online.
Уперше Японія погодилася на таку форму військово-інформаційної співпраці, передавши українському Головному управлінню розвідки (ГУР) конфіденційні геопросторові дані. Надання інформації здійснюється через японський інститут iQPS (Institute for Q-shu Pioneers of Space), що діє при Університеті Кюсю.
Підписана двостороння угода передбачає інтеграцію японських систем спостереження в українські платформи, що дає змогу оперативно отримувати дані з орбіти, включно з радарними зображеннями високої чіткості в будь-яких погодних умовах.
iQPS вже має на орбіті п’ять супутників, а до кінця 2026 року планується запуск ще декількох. Завдяки цій співпраці Україна зможе розширити власні можливості в зоні бойових дій та покращити оперативне планування.
Наразі Україна вже має доступ до супутникових даних із Фінляндії (Iceye), Німеччини (SAR-Lupe, SARah) та Італії (Cosmo-SkyMed 1 і 2). Також українська розвідка користується можливостями французьких супутників Pléiades Neo та CSO від Airbus Group.
Однак, як зазначають аналітики, попри співпрацю з кількома європейськими та азійськими країнами, Україна поки не має доступу до інструментів, що відповідають можливостям США. Йдеться, зокрема, про розширену підтримку від Maxar та BlackSky, що забезпечувалася через американські державні контракти.
Передача супутникових зображень від Японії вважається стратегічно важливою, адже розширює спектр джерел геоінформації й укріплює міжнародну підтримку обороноздатності України на сучасному технічному рівні.