Місто

Голинь на межі терпіння: жителі вимагають рішень від влади щодо транспорту, податків і тарифів

1 хв читання

У понеділок, 16 вересня, у селі Голинь Калуської громади відбулися збори місцевих мешканців із представниками міської влади. Люди зібралися в Народному домі, аби відкрито обговорити низку болючих питань — від зростання земельного податку до проблем із маршрутами, цінами на вивезення сміття та шкільним харчуванням. Громада заздалегідь попередила: у разі ігнорування діалогу — вийдуть на перекриття доріг.

Попри робочий день, у залі було чимало людей. Від міської влади прибули заступник міського голови Богдан Білецький (тимчасово виконує обов’язки мера), заступниця міського голови Надія Гуш, керівник управління освіти Ірина Люклян та керівник земельного управління Володимир Мельник.

Автостанція, маршрути і незручності

Одним із перших обговорювали питання руху автобусів. Люди обурені тим, що тепер доводиться робити пересадки, щоб дістатися до лікарні чи училища. Критикували також і створення нової комунальної автостанції, вважаючи її непотрібною, особливо під час війни. Звучали закиди, що влада «грається в порядок», у той час як простим мешканцям доводиться платити за це додатково.

Богдан Білецький наголосив, що маршрути змінять не зараз, а у майбутньому — коли до нової автостанції заведуть міські автобуси. Тим часом обіцяють зберегти стару схему руху — автобус із Голиня курсуватиме до ВПУ-7, а назад можна буде повертатися з будь-якої зупинки, включно з лікарнею. Квитки продаватимуть уже на автостанції.

Земельний податок: чому суми зросли у 10 разів

Жителі Голиня висловили обурення щодо шаленого зростання земельного податку. Деякі отримали повідомлення на понад тисячу гривень, тоді як раніше сплачували кількадесят. Представник міськради Володимир Мельник пояснив, що податок зріс через оновлення нормативної грошової оцінки землі (вперше за десятиліття) та встановлення єдиної ставки для всієї громади, такої ж, як у Калуші.

Спроби диференціювати ставку для міста і сіл виявилися безуспішними — Антимонопольний комітет не погодив. Як зазначив Мельник, бюджет Калуша щороку отримує 82 млн грн від земельного податку, а всі села громади — лише 4 млн грн. Зниження податку для міських жителів призвело б до фінансового колапсу.

Харчування у школах: лише для першокласників

Калуська громада нині забезпечує безплатним харчуванням тільки учнів перших класів. Усі інші, зокрема другокласники, більше не отримують сніданків за рахунок бюджету. Ірина Люклян пояснила це нестачею коштів: освітня субвенція зменшилася, а кількість пільгових категорій учнів — зросла. У 2021 році ще харчували учнів 1-4 класів, зараз — лише перші класи.

Вивезення сміття: оплата за віртуальних мешканців і недоступні вулиці

Обговорення тарифів на сміття викликало найбільше емоцій. Люди обурені завищеними цінами, неправильними обсягами відходів та тим, що неможливо виключити осіб, які не проживають за адресою. Зокрема, компанія ТОВ «Еко-Прикарпаття» вимагає спершу погасити борг, навіть якщо він нарахований на неіснуючих мешканців.

Також жителі наголошували, що в селах інших громад вартість послуги суттєво нижча. Наприклад, у Добровлянах — трохи більше як 300 грн з будинку на рік, у Калуській громаді — понад 400 грн з особи. Нарікали й на те, що деякі вулиці залишаються без обслуговування, а мешканці самостійно компостують органічні відходи чи здають вторсировину.

У відповідь Богдан Білецький заявив, що саме ті, хто не сплачує за вивезення сміття, часто створюють стихійні звалища. Також додав, що поки що тарифи залишаються незмінними, адже ТОВ «Еко-Прикарпаття» не подавало нових заявок на перегляд вартості послуг. Востаннє тариф зростав у липні 2022 року — до 33,56 грн на місяць з людини.

Незважаючи на прямий діалог, багато мешканців після зустрічі заявили про бажання вивести село зі складу Калуської громади. Люди відчувають, що влада не завжди розуміє реальні потреби сільських жителів, а основний тягар реформ та нововведень лягає саме на плечі громади.

Схожі записи
Місто

Юнаки Боднарівського ліцею вибороли першість у другому етапі "Шкільної футбольної ліги"

У Калуші відбулися змагання другого етапу “Шкільної футбольної ліги”, в яких взяли участь команди юнаків та дівчат із місцевих ліцеїв. Як повідомили…
Місто

Студенти Калуша вибороли призові місця на Всеукраїнській олімпіаді з підприємницької діяльності

Студенти Калуського коледжу економіки, права та інформаційних технологій ІФНТУНГ досягли високих результатів на Всеукраїнській олімпіаді з підприємництва. Про це повідомляють з посиланням…
Місто

У Калуші виділили допомогу на лікування онкохворих та дітей з інвалідністю

У Калуші ухвалили рішення про надання допомоги на лікування 44 онкологічно хворим мешканцям на загальну суму 328 тисяч гривень. Розмір допомоги коливатиметься…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *