Станом на 1 травня 2025 року в російському полоні перебувають щонайменше 30 цивільних українських журналістів та один журналіст-військовослужбовець. Про це повідомляє Інститут масової інформації у Всесвітній день свободи преси, закликаючи міжнародну спільноту активізувати тиск на РФ з метою їх звільнення.
Ув’язнення українських журналістів почалося ще з 2016 року. Більшість затриманих у Криму або на тимчасово окупованих територіях звинувачують у «тероризмі», «шпигунстві» або «участі в заборонених організаціях». Багато з них були активістами та журналістами громадянської ініціативи «Кримська солідарність», які документували порушення прав людини після окупації півострова Росією.
Хронологія ув’язнень
Серед перших затриманих у Криму — Олексій Бессарабов та Дмитро Штибліков, арештовані ще у 2016 році за звинуваченням у шпигунстві. У 2017 році хвиля репресій охопила кримськотатарських журналістів, зокрема Сейрана Салієва, Марлена Асанова та Тимура Ібрагімова. Усі вони отримали терміни від 11 до 19 років позбавлення волі.
У 2018–2022 роках кількість затриманих зросла. Серед них — Владислав Єсипенко, кореспондент «Радіо Свобода», Ірина Данилович, кримська журналістка, а також Дмитро Хилюк, журналіст УНІАН, викрадений під час окупації Київщини.
З 2023 року Росія масово переслідує журналістів з Мелітополя. Серед затриманих — Ірина Левченко, Максим Рупчов, Георгій Левченко, Яна Суворова, Марк Каліуш, Костянтин Зиновкін, Анастасія Глуховська, Владислав Гершон та інші. Більшість із них були пов’язані з телеграм-каналами «РІА-Мелітополь» та «Мелітополь – це Україна».
Затримання у 2024 році
Нещодавно до списку полонених додалися Рустем Османов, Азіз Азізов та Геннадій Осьмак. Усіх трьох заарештували за звинуваченням у тероризмі або співпраці з українськими військовими формуваннями.
Журналісти-військові у полоні
Окремо зазначено про Василя Філімона — телеоператора Миколаївської філії Суспільного, який був мобілізований до ЗСУ та потрапив у полон 15 травня 2022 року під час бойового завдання на Донеччині.
Звільнені журналісти
У 2024 році вдалося звільнити кількох українських медійників:
- Наріман Джелял — звільнений 28 червня 2024 року;
- Максим Буткевич — звільнений 18 жовтня 2024 року;
- Олександр Гуділін та Роман Борщ — звільнені 30 грудня 2024 року.
Журналісти, які загинули в полоні
10 жовтня 2024 року стало відомо про загибель журналістки Вікторії Рощиної. Вона перебувала в російському полоні з 2022 року. Окупанти включили її у списки на обмін, однак так і не повернули — згідно з офіційним листом міноборони РФ, вона померла 19 вересня 2024 року.
Правоохоронці перекваліфікували провадження у справі її зникнення на ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України — порушення законів та звичаїв війни, поєднане з умисним убивством.
Інститут масової інформації продовжує фіксувати випадки переслідувань і закликає до міжнародної солідарності та рішучих дій для звільнення українських медійників.