Влада

Фінансова спроможність громад Калущини: понад половина у критичному або низькому стані

1 хв читання

На платформі «Децентралізація» оприлюднено результати комплексної оцінки фінансової спроможності територіальних громад України за підсумками 2023 року. В основі методики — аналіз 11 бюджетних показників, зокрема доходів і видатків на одного мешканця, рівня дотаційності, питомої ваги трансфертів, управлінських витрат та інше.

Загалом по Україні до високої фінансової спроможності віднесено 34,4% громад, до оптимальної — 21,8%, а от 29,8% — опинилися в найгірших категоріях: з низькою або критичною спроможністю. Серед останніх опинилася значна частина громад Калуського району Івано-Франківської області.

Картина по Прикарпаттю

У цілому в Івано-Франківській області 51,6% громад мають низький або критичний рівень спроможності. Для порівняння, це гірший показник, ніж навіть у деяких прифронтових регіонах, зокрема Запорізькій і Луганській областях.

Середній дохід на одного мешканця по Україні у 2023 році склав 7751 грн, а середні видатки — 10 369 грн. На Прикарпатті найкращі показники доходів зафіксовані у трьох найбільших міських громадах:

  • Коломийська — 14,7 тис. грн/мешканця,
  • Івано-Франківська — 11,5 тис. грн,
  • Калуська — 7,8 тис. грн.

Ці ж громади мають високий рівень спроможності. Водночас рівень управлінських витрат та витрат на зарплати в них є найнижчим, що дозволяє залишати більше ресурсів на розвиток.

Фінансова ситуація в Калуському районі

До складу району входять 13 територіальних громад. Лише Калуська та Долинська громади мають високий рівень спроможності. Брошнів-Осадська — оптимальний, Вигодська — задовільний. Решта дев’ять громад — у зоні низької або критичної фінансової стійкості.

Громади з критичним або низьким рівнем

  • Низький рівень: Рожнятівська, Болехівська, Дубівська, Новицька, Перегінська, Витвицька.
  • Критичний рівень: Верхнянська, Войнилівська, Спаська.

Найменші доходи на одного мешканця зафіксовані у Витвицькій громаді — лише 1,7 тис. грн, а також у Новицькій — 1,8 тис. грн. Видатки теж істотно різняться: у Долинській громаді — 12,3 тис. грн/мешканця, у Новицькій — лише 6,5 тис. грн.

Управлінські та зарплатні витрати

У Калуській громаді — найменша частка управлінських витрат (13,4%) і найнижча частка зарплатних видатків (58,2%). В інших громадах цей показник перевищує 70%, а у п’яти громадах — навіть 80%:

  • Витвицька — 89,6%
  • Дубівська — 85,6%
  • Новицька — 82,9%
  • Спаська — 82,2%
  • Перегінська — 82,1%

Залежність від трансфертів

Частка міжбюджетних трансфертів у доходах також відрізняється. Якщо в Калуській громаді цей показник становить лише 21,6%, то у Витвицькій — 81,1%, у Новицькій — 75%. У восьми громадах району трансферти складають основну частину доходів.

Таким чином, громади Калуського району потребують більш ефективного управління ресурсами, зниження частки управлінських і зарплатних витрат, а також переорієнтації бюджетної політики з виживання — на розвиток.

Схожі записи
Влада

Калуські депутати не підтримали скасування тарифів на воду попри вимоги громади

На пленарному засіданні 29 січня Калуська міська рада не підтримала ініціативу громадських слухань щодо скасування тарифів на водопостачання, незважаючи на численні звернення…
Влада

Комунальну автостанцію в Калуші готують до передачі в оренду: громаду усувають від впливу

Калуська міська рада планує передати в оренду комунальне майно автостанції на вул. Ринковій, 7а, попри те, що менше ніж пів року тому…
Влада

Хто заробляє на автостанції в Калуші: приватна компанія працює за рахунок громади<

У Калуші розгортається скандал навколо нової автостанції, розташованої на вулиці Ринкова, 7а. Замість очікуваного наповнення місцевого бюджету, місто, схоже, фінансує бізнес приватної…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *