На платформі «Децентралізація» оприлюднено результати комплексної оцінки фінансової спроможності територіальних громад України за підсумками 2023 року. В основі методики — аналіз 11 бюджетних показників, зокрема доходів і видатків на одного мешканця, рівня дотаційності, питомої ваги трансфертів, управлінських витрат та інше.
Загалом по Україні до високої фінансової спроможності віднесено 34,4% громад, до оптимальної — 21,8%, а от 29,8% — опинилися в найгірших категоріях: з низькою або критичною спроможністю. Серед останніх опинилася значна частина громад Калуського району Івано-Франківської області.
Картина по Прикарпаттю
У цілому в Івано-Франківській області 51,6% громад мають низький або критичний рівень спроможності. Для порівняння, це гірший показник, ніж навіть у деяких прифронтових регіонах, зокрема Запорізькій і Луганській областях.
Середній дохід на одного мешканця по Україні у 2023 році склав 7751 грн, а середні видатки — 10 369 грн. На Прикарпатті найкращі показники доходів зафіксовані у трьох найбільших міських громадах:
- Коломийська — 14,7 тис. грн/мешканця,
- Івано-Франківська — 11,5 тис. грн,
- Калуська — 7,8 тис. грн.
Ці ж громади мають високий рівень спроможності. Водночас рівень управлінських витрат та витрат на зарплати в них є найнижчим, що дозволяє залишати більше ресурсів на розвиток.
Фінансова ситуація в Калуському районі
До складу району входять 13 територіальних громад. Лише Калуська та Долинська громади мають високий рівень спроможності. Брошнів-Осадська — оптимальний, Вигодська — задовільний. Решта дев’ять громад — у зоні низької або критичної фінансової стійкості.
Громади з критичним або низьким рівнем
- Низький рівень: Рожнятівська, Болехівська, Дубівська, Новицька, Перегінська, Витвицька.
- Критичний рівень: Верхнянська, Войнилівська, Спаська.
Найменші доходи на одного мешканця зафіксовані у Витвицькій громаді — лише 1,7 тис. грн, а також у Новицькій — 1,8 тис. грн. Видатки теж істотно різняться: у Долинській громаді — 12,3 тис. грн/мешканця, у Новицькій — лише 6,5 тис. грн.
Управлінські та зарплатні витрати
У Калуській громаді — найменша частка управлінських витрат (13,4%) і найнижча частка зарплатних видатків (58,2%). В інших громадах цей показник перевищує 70%, а у п’яти громадах — навіть 80%:
- Витвицька — 89,6%
- Дубівська — 85,6%
- Новицька — 82,9%
- Спаська — 82,2%
- Перегінська — 82,1%
Залежність від трансфертів
Частка міжбюджетних трансфертів у доходах також відрізняється. Якщо в Калуській громаді цей показник становить лише 21,6%, то у Витвицькій — 81,1%, у Новицькій — 75%. У восьми громадах району трансферти складають основну частину доходів.
Таким чином, громади Калуського району потребують більш ефективного управління ресурсами, зниження частки управлінських і зарплатних витрат, а також переорієнтації бюджетної політики з виживання — на розвиток.